Szanowni Państwo, Drodzy Koleżanki i Koledzy,

zapraszamy do udziału w konferencji, której patronem i przewodnikiem będzie ks. Eugeniusz Dutkiewicz SAC. W 20 rocznicę Jego śmierci chcemy wspólnie przyjrzeć się opiece hospicyjnej z perspektywy czasu, odpowiedzieć na pytanie, jak dziś udaje się realizować „drogowskazy hospicyjnej gościny serca”, które nam pozostawił.

Konferencja będzie również okazją do wspomnienia ks. Eugeniusza, pozostającego w pamięci wielu osób z bardzo różnych środowisk, w których sprawy się angażował jako pallotyn, współtwórca ruchu hospicyjnego w Polsce i Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego, Krajowy Duszpasterz Hospicjów, ministerialny doradca ds. opieki hospicyjnej, współbrat, budowniczy kościoła i proboszcz, rektor pallotyńskiej wspólnoty w Gdańsku, solidarnościowy „Chudy”, wykładowca, budowniczy domu hospicyjnego, dyrektor, współpracownik, przyjaciel… A przede wszystkim kapłan, z troską pochylający się nad ciężko chorymi i umierającymi. Wspierał także opiekujące się nimi zespoły hospicyjne, przypominając o ponadczasowej ich roli: Hospicjum, poprzez swoją formę działania, chce takim wartościom jak godność osoby cierpiącej i jak służba człowiekowi przywrócić należne i właściwe miejsce w medycynie.

Ksiądz Dutkiewicz mówił o tym, że w ruchu hospicyjnym muszą powstawać coraz sprawniejsze formy opieki, a także różne modele pracy. Trzeba się jednak zastanowić, jak w te organizacyjne struktury wlać niepowtarzalne poświęcenie, które wielokrotnie widzę u naszych hospicjantów.

Jak dziś łączyć wymagania potrzeby i wymagania formalne z ideami filozofii hospicyjnej? Jakie stoją przed nami wyzwania i możliwości? Zapraszamy do wspólnej dyskusji, inspirowanej myślami ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Do zobaczenia w Gdańsku!

Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej