Informacja o warsztatach

I. Wyzwania zespołu medycznego w zakresie wsparcia emocjonalnego rodzin osób chorych (limit osób: 20)

Podczas warsztatu będziemy rozmawiać o możliwościach i ograniczeniach zespołu medycznego w zakresie wsparcia emocjonalnego rodzin osób chorych.  Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania: Jak rozmawiać o trudnych sprawach? Co zrobić, gdy pojawiają się emocje? Po czym poznać, że rodzinie pacjenta potrzebne jest pomoc psychologiczna? Jakie są czynniki ryzyka powikłania procesu żałoby? Na co zwrócić uwagę rodzinie, kiedy pacjent osieroca dzieci w wieku szkolnym? Warsztat służy ugruntowaniu wiedzy z zakresu: komunikacji terapeutycznej, reagowania w kryzysie emocjonalnym, procesu żałoby, czynników ryzyka powikłania procesu żałoby u dzieci i dorosłych oraz roli zespołu w aspekcie wsparcia emocjonalnego rodziny osoby chorej.

Prowadząca: Agnieszka Paczkowska – psycholog, psychoonkolog, trener. Od 2004 roku pracuje w Hospicjum dla Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku i Fundacji Hospicyjnej. Jest koordynatorką programu wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży w żałobie pt. „Tumbo Pomaga” Fundacji Hospicyjnej. Prowadzi wykłady z zakresu psychoonkologii w trójmiejskich uczelniach oraz warsztaty dla osób w żałobie, dla chorych i ich rodzin. Współautorka kilkunastu publikacji naukowych oraz pierwszego w Polsce kompleksowego portalu internetowego dotyczącego wsparcia dzieci osieroconych: www.tumbopomaga.pl 

 

II. Jak efektywnie zarządzać swoimi emocjami i wpływać na emocje innych ludzi? Czy musimy reagować jak szympans? (lista zamknięta)

Prowadząca: dr Mariola Kosowicz


III. Praktyczne podejście do wsparcia żywieniowego w opiece paliatywnej (limit osób: 20)

Warsztat przeznaczony dla osób, które mają wątpliwości, czy i jakie wsparcie żywieniowe zastosować u pacjentów objętych opieką paliatywną. Praktyczne aspekty, jak wyliczyć zapotrzebowanie białkowe i energetyczne dla pacjenta, jak prawidłowo podawać diety, jakie mamy sposoby podawania leków do sztucznych dostępów dojelitowych oraz wątpliwości etyczne, które towarzyszą naszym działaniom to główne tematy warsztatowe. Zajęcia kończą się uzyskaniem certyfikatu POLSPEN.

Prowadzący: lek. med. Jacek Januszczyk - specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z dziedziny hematologii. Z Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC związany od 2008 roku. Doświadczenie w pracy z pacjentem u kresu życia zdobywał również pracując w Hospicjum św. Anny w Newport (UK). Uczestnik wielu szkoleń, kursów oraz konferencji naukowych zarówno Polsce, jak i za granicą o tematyce żywieniowej. W 2016 roku uzyskał dyplom Europejskiego Towarzystwa Żywieniowego (ESPEN) uprawniający do prowadzenia certyfikowanych kursów w ramach Wirtualnego Uniwersytetu z żywienia klinicznego i metabolizmu – LLL (Life Long Learning). Przewodniczący grupy roboczej przy Polskim Towarzystwie Żywienia Dojelitowego, Pozajelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) ds. leczenia żywieniowego medycynie paliatywnej. 


IV. Rana przewlekła - fakty i mity na miarę XXI wieku (limit osób: 20)

Prowadząca: mgr Aleksandra Sukalowska


V. Dbam o pacjenta, dbam o siebie – jak zachować równowagę emocjonalną w pracy z chorym (lista zamknięta)

Jeśli chcemy być efektywni w pracy przez długi czas nie możemy pominąć faktu, że autentyczna i przynosząca satysfakcję dbałość o pacjenta wynika z umiejętności dbania o siebie. Trafne rozpoznanie własnych potrzeb i wiedza na temat tego jak je zaspokoić nie jest tak prosta, jakby się wydawało i stanowi w dzisiejszych czasach duże wyzwanie. Warsztat będzie poświęcony wiedzy nt. sposobów, które pozwolą nam skutecznie ocenić i uzupełnić własne zasoby energetyczne w oparciu o koncepcję  osobowości silnej immunologicznie Henry Drehera.

Prowadząca: Beata Stachowskapsycholog, psychoterapeuta. Od 10 lat zajmuje się psychoterapią indywidualną krótko- i długoterminową osób przeżywających stratę  oraz wsparciem indywidualnym osób chorych terminalnie. Prowadzi  grupy wsparcia dla osób chorujących onkologicznie w ramach Akademii Walki z Rakiem oraz szkolenia z zakresu pomagania  dla psychologów, pedagogów i wolontariuszy.Rejestracja